Lastik Oteli

Kış lastiği nasıl depolanmalıdır?

Eğer aracınızı 1 aydan fazla bir süre boyunca kullanmayacaksanız, kış lastiklerinizi de aracınızın üzerinde açık havada, dışarıda tutmamalısınız. Çünkü bu şekilde bir kullanım lastiklerinize zarar verecek ve lastiklerinizin performansını azaltacaktır.

Kış lastikleri, açık havada kaldıklarında ve uzun süre kullanılmadıklarında (bir ay veya daha fazla) kauçuk yapısında değişimler meydana gelebilir. Bu nedenle (özellikle bir aydan uzun süre için) kış lastiklerinin araçtan çıkartılarak daima serin, kuru, temiz ve kapalı bir ortamda depolanmasını önermekteyiz. Böylelikle lastiklerin üzerindeki yük kalkacaktır.

Ayrıca, kış lastiklerinizi sökerken yerlerini not etmenizi de öneriyoruz. Bu şekilde, gelecek kış aylarında lastik rotasyonu yaparken lastiklerinizin yerini düzenli olarak değiştirebilirsiniz.

Lastik aşınmasını engellemek için ise, lastiklerinizi depolamadan önce su ile yıkayıp temizleyip sonrasında kurulayarak saklamaya hazır hale getirmenizi öneriyoruz.

Lastiklerimi nerede depolamalıyım?

Lastiklerinizin; • İyi havalandırılan, kuru, ılık, doğrudan güneş ışığı ve kötü hava koşullarından korunan ortamlarda, • Kimyasal maddeler, eritici maddeler veya hidrokarbonlardan uzak, • Keskin metal, ağaç vb. maddelerden uzak, • Herhangi bir ısı kaynağı, alev, akkor haline gelmiş nesne, kıvılcımlara veya elektrik boşalmalarına neden olabilecek maddelerden uzak, • Ozon meydana getiren herhangi bir kaynaktan uzak (transformatörler, elektrik motorları, kaynak cihazları vb.)bir şekilde depolanması gerekmektedir.

Lastiklerinizin yüzeylerinin, kauçuğu bozabilecek maddelerden uzak bir şekilde depolandığından emin olunuz. Çünkü depolama boyunca bu maddelere maruz kalan lastikler, tekrar kullanıldıklarına ani arızalara maruz kalabilirler. Michelin lastiklerinizi depolamak için yeriniz yok ise, size en yakın bayimiz ile görüşerek lastik saklamaya en uygun koşullardan olan bir “lastik oteli” uygulamamızı kullanarak lastik saklama hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

En iyi lastik depolama çözümü nedir?

Lastiklerinizi depolamak için, lastikleri üstüste, tercihen paletler üzerinde yere değmeyecek şekilde yerleştirmeniz gerekmektedir. Her dört haftada bir, lastiklerinizin yönünü değiştirmeniz sağlıklı olacaktır. Yalnızca, lastikler jantların üzerine takılı ise, dikey bir konumda ve raflar üzerinde, tek sıra halinde şişirilmiş bir şekilde depolanmalıdır.

Jant ile saklama

Jantsız saklama